Ska du tillfälligt bo i Gullspångs kommun och behöver stöd eller hjälp från hemtjänsten under din vistelse hos oss? Här får du veta vad du behöver göra, vad du ska tänka på och vad du behöver ta med dig. Informationen hjälper dig att förbereda dig så att du får det stöd du behöver under din tid i Gullspångs kommun
Om du behöver stöd eller hjälp från hemtjänsten när du tillfälligt vistas i Gullspångs kommun, ska du kontakta din hemkommun. Hemkommunen beslutar om vilket stöd du kan få. För att vi ska kunna planera ditt stöd på bästa sätt, kontakta din hemkommun senast sex veckor innan du kommer och hänvisa till sidan "Information till bosättningskommun om tillfällig vistelse i Gullspångs kommun".
Vid ansökan om tillfällig hälso- och sjukvård i hemmet, behöver den kommunen där personen är bosatt skriva ett avtal med vistelsekommunen, innan det avtalet är påskrivet kan inga insatser starta.
Med ett trygghetslarm kan du påkalla hjälp dygnet runt. Det är dock viktigt att du använder larmet för rätt ändamål. Larmet ska inte användas för att påkalla hjälp med dagliga hushållsgöromål. Om du larmar kommer hemtjänstens personal till dig inom en timme.
Information om veckoinköp, matleverans och medicin
Om du behöver hjälp med inköp så kan kommunen hjälpa dig med inköp och leverans av varorna. För det behöver vi lägga upp ett konto på dig i den lokala ICA-butiken. Du faktureras i efterhand för de varor som du har beställt. Kommunen levererar inte varma matlådor, men vi kan hjälpa dig med att tillreda frukost, mellanmål och kvällsmat samt värma färdiga matlådor.
Information om tvätt och städning
Kommunen kan hjälpa dig med tvätt och städ. För det behöver du ha en tvättmaskin samt den städutrustning som behövs.
Om du har ett trygghetslarm under tiden du är i Gullspångs kommun så monterar vi ett nytt säkerhetsklassat lås på din dörr, detta ombesörjer kommunen. Detta lås öppnas med en digital nyckel som endast hemtjänstpersonal i tjänst har tillgång till, detta för att vi ska kunna komma in till dig vid larm. Din egen nyckel fungerar fortfarande.
För att installera låset byter vi ut delar av originallåset, som vi förvarar tills behovet av larm upphör, då återställer vi låset till sitt originalskick. Vi önskar även förvara en av dina vanliga nycklar som en extra säkerhetsåtgärd om det digitala låset inte skulle fungera. Vi kvitterar mottagandet av din nyckel och förvarar den säkert tills det digitala låset tas bort.
Vid din hemresa så gör vi ett besök hos dig för att avinstallera trygghetslarmet och sätta tillbaka dörrens originallås. I samband med detta återlämnas originalnyckeln till dig. Om du reser hem tidigare än planerat är det viktigt att du meddelar hemtjänsten detta. Om du vid avtalade möten med hemtjänsten, distriktssköterskan eller någon annan från oss, inte skulle öppna din dörr kommer vi gå in med den digitala nyckeln.
Om du vill stanna längre än planerat
Om du vill förlänga din vistelse, kontakta din hemkommun så snart som möjligt. Vi behöver få besked om förlängningen minst fyra veckor innan den nya perioden börjar.