Avveckling eller flytt av miljöfarlig verksamhet

Avveckling av miljöfarlig verksamhet måste ske under ordnade former för att undvika miljöskador och framtida kostnader för nya verksamhetsutövare och fastighetsägare.

Det är en del miljöaspekter ni behöver ta ställning till - utöver allt annat som ska ordnas. En planlös avveckling av er verksamhet kan bli dyr. Avvecklingen ska anmälas till oss på Miljö- och byggnadsnämnden i god tid innan verksamheten upphör eller flyttar och bör ske enligt en avvecklingsplan. Använd gärna checklistan nedan som även finns tryckt på blanketten för anmälan om avveckling eller flytt.

Här nedan följer exempel på vad som bör beskrivas i avvecklingsplanen. Beskrivningarna bör vara ganska omfattande och redovisa alla processdelar.

  • Hur tar ni hand om processutrustningen? Hur går tömning av bad, hydrauloljor och andra vätskor till? Beskriv alla processdelar.
  • Finns det en energianläggning? Då ska ni beskriva hur den ska avvecklas och tas omhand, till exempel ska oljecisterner tömmas och rengöras.
  • Hur avvecklar ni eventuellt processavloppssystem? Rengöring och eventuell stängning ska beskrivas. Hur tar ni omhand eventuella reningsanläggningar och kemikalier samt slam från dessa?
  • Hur tar ni hand om kemikalier och oljor? Vart planerar ni att skicka restprodukter och farligt avfall? Rengöring och/eller borttagande av tankar och distributionssystem ska beskrivas.
  • Hur tar ni hand om eventuell luftreningsutrustning och hur rengör ni ventilationen?
  • Hur tar ni hand om tryckluftssystem och elsystem, till exempel transformatorer?
  • Vilket behov finns av att göra rent eller sanera väggar, golv och tak? Beskriv hur ni planerar att göra det.
  • Kommer ni att riva byggnader eller större anläggningsdelar? Beskriv hur det kommer att gå till och tänkt på att det kan krävas ansökan om rivningslov hos bygglovsenheten.

Verksamhetsutövaren ansvarar för avvecklingen

En avvecklingsplan ska ta ställning till hur olika process- eller anläggningsdelar ska omhändertas och eventuellt rengöras. Vilka delar som ska avvecklas beror ofta på kommande verksamheter. I planen bör det framgå vem som har ansvar för de olika delarna av arbetet.

Länsstyrelsen och kommunerna har tidigare gjort en inventering av kända verksamheter, såväl aktiva som nedlagda, som potentiellt kan ha medfört förorening av mark, den så kallade MIFO-inventeringen. Denna kan ge visst underlag för bedömning situationen på aktuell plats. För verksamheter och fastigheter, som är klassade som risk- eller branschklass 1 eller 2 enligt MIFO (Metodik för inventering av förorenade områden), bör en undersökning av mark och byggnader göras. Beroende på omständigheterna kan det även vara aktuellt att utföra undersökningar på byggnader och fastigheter, som inte har bransch- eller riskklass 1 eller 2. Tänk på att den största mängden föroreningar inte finns inventerade. Det är därför viktigt att ha rätt kompetens på plats för att kunna bedöma om det tex upptäcks någon lukt, färg etc. som indikerar förorening på platsen.

Mer info om förorenade områden finns på sidan Förorenade områden.

Det räcker ofta med en översiktlig undersökning

Efter noggranna arkivstudier ska mark- och grundvattenprovtagningar utföras på de ställen där misstanke om förorening finns. Exempelvis där ni har hanterat och lagrat oljor, kemikalier, råvaror (om dessa kan förorena) eller avfall. Dessa platser har ofta förändrats genom åren och därför är det bäst att börja med en arkivstudie eller intervjuer, för att fastställa områdets historia.

Andra platser, som ska undersökas, är till exempel områden där förorenande processutrustning har varit placerad. Där kan det även bli aktuellt att undersöka byggnaderna och marken under byggnaderna.

Dessa undersökningar kräver som regel kontakt med miljökonsult för både expertkunskap och utrustning. Prover ska vara tagna av certifierad miljöprovtagare, alternativt miljöprovtagare med motsvarande erfarenhet och kompetens samt analyseras av ackrediterad laboratorium.

Redovisa åtgärderna i avvecklingsplanen

Ska ni sälja fastigheten, behöver ni oftast få den undersökt och få resultaten efter undersökningen bedömda av tillsynsmyndigheten, dvs. Miljö- och byggnadsnämnden. Orsaken är att en köpare kan få ansvaret för att sanera en förorenad fastighet.

De åtgärder som beskrivits i avvecklingsplanen ska redovisas till Miljö- och byggnadsnämnden. Planen ska bland annat innehålla en redovisning av:

  • Uppkomna rengöringsrester.
  • Avfallstyper.
  • Avfallsmängder.
  • Restprodukter.
  • Hur olika avfall och rester tas om hand.
  • Andra viktiga miljöaspekter att beakta.

Anmälan enligt 28 § förordningen om miljöfarlig verksamhet och hälsoskydd

Om era planerade åtgärder kan medföra en ökad risk för spridning eller exponering av föroreningar på området och ni bedömer att risken inte är ringa, så ska arbetena anmälas till oss på Miljö- och byggnadsnämnden senast sex veckor innan ni planerar att börja med åtgärderna. Anmälan ska tex innehålla:

  • Uppgifter om hur saneringen av den förorenade marken ska gå till.
  • Vilket företag som ska ta emot de bortgrävda massorna.
  • Tidsplan för de olika åtgärderna.

Mer information samt anmälan för åtgärder i förorenat område hittar ni på vår sida om Förorenade områden

Oljeavskiljare

Runt en oljeavskiljare finns det risk för markföroreningar, särskilt om den har funnits på platsen länge. Om oljeavskiljaren ska vara kvar även efter att verksamheten har avvecklats, ska den besiktigas. Besiktningen ska utföras av sakkunnig person, som kan visa dokumentation på att hen innehar fackmannamässig kunskap samt utbildning för att genomföra 5- årsbesiktningar. Detta kan till exempel bevisas genom att kontrollanten ackrediterats av SWEDAC, eller certifierats /auktoriserats av annan oberoende organisation, som har kompetens att kontrollera utbildning och fackmannamässig kunskap hos besiktningsmän av oljeavskiljare.

PCB

Det hälsofarliga ämnet PCB kan finnas i elektronisk utrustning, till exempel kondensatorer och transformatorer. PCB kan också finnas i fogmassa i husfasader, i golv och i isolerrutor.

Byggnader, som är uppförda eller fogrenoverade under åren 1956 till 1973, ska inventeras för att ta reda på om PCB förekommer. Ett inventeringsprotokoll ska skickas in till miljöförbundet. Om resultatet av kontrollen visar att gränsvärden överskrids, så ska ni redovisa vilka åtgärder ni planerar.

Cisterner

När ni slutar använda en cistern, ska ni informera Miljö- och byggnadsnämnden om detta. En cistern som inte används mer ska tömmas, rengöras och skrotas. Grundregeln är att nedgrävda cisterner ska tas upp ur marken. Endast om man riskerar att påverka en byggnad så att till exempel sättningsskador uppstår får den ligga kvar i marken. Cisternen måste då tömmas, rengöras och fyllas med sand.

Kylaggregat

Om ni har kylaggregat med 5 ton CO2e (koldioxidekvivalenter) eller mer, ska det göras en läckagekontroll av aggregatet minst var tolfte månad. Om aggregaten inte töms på köldmedia, finns kravet på årlig läckagekontroll kvar. Planerar ni att sälja aggregaten, ska de monteras ned av en behörig person. Redovisa skrotning senast i årsrapporten som sänds till Miljö- och byggnadsnämnden. Det går också bra att skicka in skrotningsintyget direkt om hela anläggningen skrotas.

Publicerad: 28 april 2025 Uppdaterad: 29 april 2025

Kontakt

Expeditionen miljö och bygg0501-75 60 05mbn@mariestad.se