Välkommen på föräldrautbildning i ABC (alla barn i centrum)

Varmt välkommen att anmäla dig till vårterminens föräldrautbildning i ABC (alla barn i centrum) i Gullspång. Här får du information och verktyg inför vardagssituationer där relationerna sätts på prov.

Datum och Tid

  • 3 februari 17.00-19.30
  • 17 februari 17.00-19.30
  • 3 mars 17.00-19.30
  • 17 mars 17.00-19.30

Plats

Konferensrummet "Nya Spåsjön" i Amnegården, Gullspång

Anmälan

Anmäl dig senast 27 januari via sms till Anna på 0729780748 eller Jenny 0729780656

OBS! Kusen kommer erbjudas vid fler tillfällen, vill du gå den men inte har möjlighet denna tid så skicka gärna en intresseanmälan ändå!

Alla är vi experter på föräldraskap

Egentligen krävs ingen forskning för att övertyga oss om att bra relationer med våra barn är viktiga. Det vet vi redan. Däremot är det inte alltid så självklart hur man åstadkommer det. De flesta av oss föräldrar kan känna igen oss i vardagssituationer där relationerna sätts på prov.

Hur skapar vi harmoni kring matbordet? Hur undviker vi stressiga situationer? Hur kan vi förebygga konflikter? Hur får vi mer tid till härligt umgänge med våra barn? En sak är säker. Ingen förälder är ensam om dessa funderingar.

ABC vänder sig till föräldrar och nära anhöriga till barn i Gullspång, i åldern 3-12 år.

ABC 3–12 år består av fyra träffar, á 2,5 timme som leds av två utbildade gruppledare. Ett par veckor efter fjärde träffen erbjuds även en uppskattad och viktig bonusträff. Varje grupp har 10–12 deltagare. På träffarna tar vi del av varandras erfarenheter och av forskning. Mellan träffarna övar vi på innehållet hemma med våra barn.

Innehåll:

  • Visa kärlek– Hur gör vi för att våra nära relationer ska fungera? Diskussioner och enkla övningar kring att ha fokus på det som fungerar.
  • Vara med– Hur påverkar vi varandra i det dagliga samspelet? Hur kan vi förebygga konflikter med våra barn? Diskussioner och enkla övningar kring hur föräldrar och barn kan vara tillsammans.
  • Visa vägen– Hur kan man tillämpa ett lugnt föräldraskap? Hur påverkar stress föräldraskapet och hur kan stress hanteras? Diskussioner och enkla övningar kring att vara en förebild för sitt barn.
  • Välja strider– Hur kan tjat i familjen minskas? Vilka strider behöver vi ta och vilka kan väljas bort? Planering framåt med fokus på hur ABC kan användas i vardagen.
Publicerad: 10 januari 2025 Uppdaterad: 10 januari 2025

Kontakt

Socionom/ samordnareAnna Ericksson0551-362 15anna.ericksson@gullspang.se
FamiljepedagogJenny Ros0551-362 16jenny.ros@gullspang.se